Zaptivanje silikonom

Značaj zaptivanja silikonom

Silikon je vrlo često sredstvo za sprečavanje protoka vode u određena područja. Silikon se uglavnom koristi u domaćinstvima i u građevinarstvu i jednostavan je za upotrebu. Vremenom se silikonski spojevi između pločica mogu početi raspadati i olabaviti. Silikonske fugne moraju se popraviti tako da efekat silikona nastavi nastavi svoju funkciju. Ako to ne učinite, to može biti štetno po vaše zdravlje. Zato postoje važni faktori za zaptivanje silikonom. Ako niste sigurni u samostalnu popravku silikonskih fugni, poverite ovaj posao proverenom majstoru.

Na šta treba paziti kada popravljate silikonske spojeve?

Ako naiđete na oštećene fugne, moraće da se poprave. Ima smisla da pregledate i ostatak kupatila ili kuhinje da biste videli da li se silikon raspada i na drugom mestu ili ne. Proverite i da li na ovim mestima ima plesni. Kada popravljate silikonske fugne koje su zaražene plesnima, fugna se mora obraditi posebnim sredstvom za uklanjanje buđi. To onda štiti zglobove od daljeg razvoja plesni i može sprečiti da se plesni ponovo stvaraju i šire. Zaptivanje silikonom je vrlo bitno u prostorijama kao što su kupatilo ili kuhinja.

Dihtovanje kade silikonom

Svako ko ima kadu u svom kupatilu zna da sastav kade i pločica na zidu mora biti vodonepropusan. Isto tako se zna da je to u teoriji jednostavno ali u praksi nije tako savršeno. Za zaptivanje silikonom treba vam samo nekoliko sitnica, kao što su: molerska krep traka, silikon, pištolj za silikon. Iako na, gotovo svim silikonima piše da su otporni na buđ, ona će se pojaviti kad-tad. Iz tog razloga ćete imati potrebu da povremeno promenite silikon između kade i pločica. Za početak nožem ili skalpelom na pogodnom mestu presecite postojeći silikon na kome se nahvatala buđ. Po uklanjanju starog silikona proverite da li u otvoru izmedju pločica i kade postoji buđ. Ako je tako natopite krpu varikinom i njome odstranite buđ. U koliko vodite računa o estetici zalepite molersku traku na pločice oko 5mm iznad kade i na kadu, na rastojanju od oko 5mm od pločica kako bi naneti silikon bio potpuno simetričan, a njegove ivice ravne. Silikon se nanosi pištoljem za silikon. S obzirom na to da ste zid i kadu zaštitili trakama slobodno nanesite silikon u dovoljnoj količini da zapuši sve otvore. Prstom oblikujte ivicu i odstranite višak silikona. Ako želite da površina silikona bude izuzetno glatka prst pokvasite vodom pre i povremeno u toku oblikovanja silikona. Ne pritiskajte mnogo da ne bi uklonili previše silikona. Po završenom oblikovanju silikona odmah skinite trake sa pločica i kade.

Zašto je korisno zaptivanje silikonom?

Silikoni ostaju stabilni i na niskim i na visokim temperaturama. Štaviše, gotovo su neutralni na hemikalije, imaju izvrsnu otpornost na vlagu i vremenske uslove. Ako se ta svojstva prošire na vrlo visoko prijanjanje na sve materijale, pogotovo za glatke površine, onda ćemo imati i izvrsni lepak i silikon u jednom. Površina stvrdnutog spoja je sjajna, glatka, otporna na prašinu i lako se čisti.
Silikoni se uveliko koriste u domaćinstvu i automobilskim popravkama. Namenjeni su za razne vrste popravki: lepljenje i popunjavanje, tj. zaptivanje silikonom svakodnevnih predmeta od stakla, keramike, metala i plastike. Neophodni su kao materijali koji se koriste za silikoniranje građevinskih strojeva i opreme, kao što su motori i komponente, zatim u građevinarstvu – posebno za unutrašnje uređenje prostora. Vrlo efikasno zamenjuju prozorski kit, a služe takođe i za popunjavanje spoljašnje i unutrašnje kućne stolarije.

Klasifikacija zaptivača

Ovi materijali imaju za cilj da premoste jaz između dve komponente objekta; oni su napravljeni tako da se pridržavaju podloge na obe strane rascepa. Oni imaju manju snagu nego lepkovi ali veće izduženje ili elastičnost. Njihova osnovna funkcija je da zapečate, kako bi držali vodu i vazduh van ili unutra. Njihova funkcija je trodimenzionalna; oni su vrlo često izloženi vremenu. Zaptivači se klasifikuju kao jednokomponentni, dvokomponentni, ili zaptivačka traka. Oni se takođe kategorizuju prema hemiji: akrilik, butil, lateks, polisulfidi, poliuretan i silikon. Kao i kod lepokova, svojstva performansi i ekološki profil zaptivača je često vezan za njegov hemijski sastav.

Potrebna vam je usluga, izvođenje radova?
Popunite naš jednostavni obrazac besplatno i firme/zanatlije registrovane na Bellcom-u automatski će dobiti zahtev za novom uslugom.
Besplatno se registrujte i objavite potrebnu uslugu

Kao firma/zanatlija stalno morate da tražite nove klijente i poslove. Sa Bellcom-om vam je ovo znatno olakšano. Registrujte se i ubrzo će vam stići novi zahtevi iz vašeg regiona ili iz cele Srbije
Besplatna registracija za firme/zanatlije

Ukoliko ste već registrovani na Bellcom.rs prijavite se klikom na dugme ispod
Login