Rampa za osobe sa invaliditetom

Zašto bi trebalo prepustiti stručnjaku postavljanje rampe za osobe sa invaliditetom?

Rampa za osobe sa invaliditetom je veoma bitna i mora biti postavljana na svim bitnim prilazima tako da ih i osobe sa posebnim potrebama mogu koristiti. Rampu za osobe sa invaliditetom možete napraviti i na svom privatnom posedu ali je potrebno da se ispoštuju neki detalji. Rampa mora da zadovolji posebne zahteve korisnika invalidskih kolica. Zato je najbolje angažovati stručnjaka koji poznaje standarde, kao i sve što je potrebno za izgradnju rampe kao i šta je potrebno od materijala i alata.

Na šta treba paziti pri izgradnji rampe?

Ka se radi rampa za osobe sa invaliditetom, potrebno je da se pridržavate brojnih standarda i propisa. Rampa može imati maksimalni nagib od 6%. Na dužini od 6 metara, mora se postaviti posrednička platforma. Ulazna i izlazna područja moraju biti najmanje 1,5 kvadratnih metara. Rampa mora biti široka najmanje 1,2 m. Mora biti opremljena ogradom sa obe strane

Koja je prednost izgradnje rampe?

Rampa za osobe sa invaliditetom je korisna ne samo osobama sa invaliditetom već  i za razna druga kolica, kao i za kofere na točkovima i drugo. S obzirom da se kod izgradnje rampi radi najveći nagib od 6%, rampa nije pogodna za prevazilaženje velikih razlika u visini, na primer preko metra. Ovde se preporučuje ugradnja lifta ili stepeništa.

Šta treba da uradite pre izgradnje rampe?

Pre nego što počnete sa izgradnjom, trebalo bi da izmerite razliku u visini i izračunate dužinu rampe sa nagibom od 6%. Ako rampu izgradite u privatnom sektoru, ona može imati nagib do 10%. Strmi nagib do 20% pogodan je samo za jake korisnike invalidskih kolica ili električna invalidska kolica.

Koje vrste rampi postoje?

Rampe se razlikuju ne samo po različitim materijalima, već i po tome da li je rampa fiksna ili pokretna. Na ulazima koje korisnici invalidskih kolica retko koriste, na primer, isplati se aluminijumska rampa sa valjcima koja se po potrebi može gurnuti prema gore. Nadalje, razlikuju se različite rampe u zavisnosti od dizajna i dužine: Raspon se proteže od malih mostova sa pragovima, pomoću kojih se, na primer, mogu premostiti pragovi vrata, do profilnih rampi koje se koriste za premošćavanje viših ivica i stepenice, do pokretnih teleskopskih rampi, koje se sastoje od nekoliko sekcija. Naravno, tu su i rampe koje nisu namenjene korisnicima invalidskih kolica, ali su za zabavu poput rampe za skejtbord.

Koliko vremena treba da planirate za izgradnju rampe?

Trajanje izgradnje zavisi od nekoliko kriterijuma. Najvažniji faktori su materijal i dužina rampe. Mala betonska rampa verovatno se može završiti za dan ili dva. Imajte na umu, međutim, da se beton mora očvrsnuti prije nego što se pristupi rampi.

Koliko košta izgradnja rampe?

Rampa za osobe sa invaliditetom može biti izrađena od različitih materijala i to znatno utiče na cenu. Ako angažujete stručnjaka nećete morati da razmišljate o tome koji materijal je najbolje koristiti. Stručnjaci će najbolje znati koji materijali su najbolji u skladu sa cenom i kvalitetom.

Potrebna vam je usluga, izvođenje radova?
Popunite naš jednostavni obrazac besplatno i firme/zanatlije registrovane na Bellcom-u automatski će dobiti zahtev za novom uslugom.
Besplatno se registrujte i objavite potrebnu uslugu

Kao firma/zanatlija stalno morate da tražite nove klijente i poslove. Sa Bellcom-om vam je ovo znatno olakšano. Registrujte se i ubrzo će vam stići novi zahtevi iz vašeg regiona ili iz cele Srbije
Besplatna registracija za firme/zanatlije

Ukoliko ste već registrovani na Bellcom.rs prijavite se klikom na dugme ispod
Login