Značaj izolacije podova
Izolacijom podova postiže se zaštita od hladnoće i smanjuju se toplotni gubici. Za to se koristi mineralna vuna ili stiropor čija se gornja strana zaštićuje cementnom košuljicom. Na cementnu košuljicu se postavlja podna obloga, parket ili patos. Između mineralne vune i betonske ploče postavlja se hidroizolacija. Dobar majstor će znati tačno kakvu izolaciju podova je najbolje postaviti, pa je naša preporuka da objavite potrebnu uslugu na Bellcom.rs i sačekati ponude firmi iz vaše okoline.
Metode za izolaciju podova
Kada se govori o metodama za izolaciju podova, najsvrsishodnija metoda da se hladnoća odozdo ne propusti kroz temelj i ne prodre u kuću je postavljanje na visok pritisak otporne termičke izolacije direktno ispod temeljne ploče. Primenom ove metode termoizolacioni efekat je toliko dobar da se ni niske temperature tla, znatno niže od 10 °C, sa unutrašnje strane podne ploče uopšte ne osećaju. Zaštitna brana od hladnoće bi idealno trebalo da se sastoji od termoizolacionih ploča istovremeno otpornih na visoka pritisna opterećenja – čvrstoće klase 50 ili 70. Ovakve termoizolacione ploče su dakle toliko čvrste, da ceo građevinski objekat može da se postavi na njih.
Izolacija podova kamenom vunom
Kada je u pitanju izolacija podova kamenom vunom, na taj način se obezbeđuju termo i zvučna izolacija. Samo montiranje se radi na dva načina u zavisnosti da li je u pitanju pod koji se nalazi na zemlji ili je u pitanju međuspratni pod. Plivajući pod je najčešći naziv za ovaj sistem montaže, a pored osnovnog postavljanja treba obratiti pažnju da se uz zidove slože lajsne od kamene vune koje sprečavaju da se buka osim preko poda ne prenosi ni preko zidova u susedne ili u prostorije ispod. Kod nas se dosta koristi za ovu namenu i stirodur (presovani stiropor) koji ima veću gustinu od stiropora. Razlika između ta dva materijala je dosta velika i ne može se dati prosti odgovor koji je bolji. Veoma je preporučljivo da majstor koji postavlja plivajući pod ima prethodnog iskusta sa materijalom za koji smo se odlučili (stiropor ili kamena vuna).
Važnost izolacije poda potkrovlja
Ukoliko se potkrovlje ne koristi kao stambeni ili poslovni prostor, dakle ukoliko u njemu ne borave ljudi duži vremenski period u toku jednog dana ili noći, logično je da se takav jedan prostor ne zagreva korišćenjem nekog od energenata (struje, uglja, gasa, drveta…). Međutim, utoliko je važnije onda termički izolovati poslednju međuspratnu ploču postavljanjem termoizolacije u pod potkrovlja, kako bi iz zagrevane etaže ispod potkrovlja energija (toplota) u što manjoj meri oticala ka nezagrevanom potkrovlju, a potom preko potkrovlja i van objekta.
Kako obezbediti kvalitetnu podnu izolaciju?
Za obezbeđenje kvalitetne podne izolacije koristi se uglavnom plivajući pod sa kamenom vunom debljine od 5 cm. Potrebno je sa gornje i donje strane postaviti paropropusnu foliju pošto se ona postavlja prema grejanoj strani. Inače je i standardima za gradnju predviđeno da se ovo obavezno odradi jer se na taj način povećava zvučna izolacija poda, što doprinosi boljim uslovima života. Toplotna izolacija hladnih podova je jednostavan način da se smanje gubici topline i da se poboljša komfor stanovanja. Ako kod podnog grejanja ne postoji adekvatna toplotna izolacija, dolazi do velikih gubitaka toplote. Na novim građevinama, gubici iznose oko 6% ukupnih toplotnih gubitaka, ali i tada se preporučuje ugradnja izolacije. U tom slučaju, posebno je delotvorna toplotna izolacija podrumskog plafona. Debljina izolacije poda zavisi od temperature hladne prostorije, a trebala bi biti 8 cm za podove iznad prostorija koje se greju i 10 cm za podove prema spoljnjem vazduhu. Ako postoji sistem podnog grejanja, te veličine treba uvećati za 3 cm.