Zašto bi trebalo unajmiti stručnjaka za izolaciju kuće?
Prilikom gradnje kuće, idealno bi bilo izvršiti toplotnu izolaciju na celoj konstrukciji objekta – od zidova i podova do krova. Izolacija kuće, zavisno od podneblja na kojem se objekat nalazi, štiti od niskih temperatura podjednako kao i od velikih vrućina. Na taj način sprečavaju se gubici toplote tokom zime i pregrevanje za vreme leta. Kuće koje su termički izolovane imaju duži životni vek i bolje „podnose“ promene temperatura, čak i kada je njihov raspon veliki. Ulaganje u termičku izolaciju, pored prijatnijeg boravka u prostorijama kuće, rezultiraće smanjenim utroškom električne energije za grejanje, odnosno hlađenje, a samim tim i manjim računima za potrošnju struje. Ušteda koju je moguće ostvariti u ukupnoj potrošnji energije iznosi do 60%. Ovo ni malo nije jednostavan posao, pa je najbolje unajmiti stručno lice za izolaciju kuće, pogotovo jer se to radi verovatno jednom u životu.
Koji su materijali najbolji za izolaciju kuće?
Vekovima unazad stambeni objekti su se toplotno izolovali, naravno, ne na nivou na kojem se to danas čini. Materijali za izolaciju kuće bili su biljnog (slama, granje, trska) ili mineralnog porekla (zemlja, glina, kamen). Danas na tržištu postoji mnogo različitih materijala za izolaciju, a od odabira, debljine izolacionog sloja i pravilne implementacije zavise efekti koje će izolacioni materijal pružiti. Pri odabiru materijala treba voditi računa da su otporni na vatru i vodonepropusni, tvrdi i otporni. U najčešćoj upotrebi su mineralni termoizolacioni materijali (kamena i staklena vuna – podovi, krovni prozori, spoljni zidovi) i organski (polimeri i prirodni materijali – unutrašnji zidovi).
Koje su prednosti izolacije?
Izolacija kuće ili spoljne fasade pomaže kući da zadrži toplotu unutra i povećava energetsku efikasnost. Loše izolovane porodične kuće mogu izgubiti do 40% energije kroz fasadu. Međutim, ako imate dobro izolovanu kuću, ova energija ostaje unutra, a vaša kuća ostaje topla. Naravno, ovo povećava kvalitet života. Pored toga, dobro izolovana kuća štedi troškove. Kada toliko energije možete da sačuvate, automatski se više zagrevate tako da imate topli dom. Ako ne izlazi energija, ne treba vam toliko toplote koja dolazi iz grejanja. Pogledajte naš registar firmi/zanatlija i obratite se pravom majstoru za adekvatne savete.
Unutrašnja izolacija kuće
Izolacija unutrašnjih zidova kuće podjednako dobro sprečava gubitak toplote kao i spoljašnja izolacija. Unutrašnja izolacija kuće je cenovno povoljnija od spoljašnje, a razlika u ceni je duplo manja, bilo da se radi o staklenoj vuni ili stiroporu kao izolatoru. Unutrašnje oblaganje zidova izolatorom dovešće do smanjenja u kvadraturi prostorije, ali značajno će uštedeti toplotnu energiju. Prilikom unutrašnje izolacije može doći do pojave toplotnih mostova – mesta koja se nalaze između izolovanog zida i ostalih neizolovanih delova objekta. Pojava toplotnih mostova naročito je moguća ukoliko u kući postoje krovni prozori, stoga treba biti posebno obazriv. Na tim mestima može doći do pojave kondenzacije, vlage i buđi.
Zašto je bitna izolacija kuće?
Izolacija kuće važna je iz više razloga i donosi nekoliko odličnih rezultata, a samo neki od njih su zaštita i produžen vek trajanja, kao i veća vrednost nekretnine, nemogućnost pojave vlage, kondenzacije i gljivica, manji računi za struju, onemogućavanje naglog hlađenja prostorija po prestanku rada grejnih tela. Savetujemo postavljanje dobre izolacije pre svega zbog uštede električne energije, kao i grejanja. Kada govorimo o izolaciji neophodno je uraditi i hidroizolaciju kako bi se onemogućio prodor vode, kiše ili snega, kroz zidove.
Koliko košta izolacija kuće?
Nakon odabira kvalitetnog izvođača, kao i materijala morate znati i da se ovakav posao naplaćuje po kvadratu. „Izolacija, u zavisnosti od kvadrature, naplaćuje se po kvadratnom metru, a cena materijala je od 10 do 18 evra po m². Naravno, naplata se vrši po završenom poslu. Za koliko dana će biti završen posao zavisi pre svega od veličine objekta, pa radovi mogu trajati od pet do 25 dana. Iako vam se učini da sve možete samostalno da završite, predlažemo vam da potražite pomoć majstora, kako ne bi bilo propusta i kako biste hladnu zimu dočekali spremni i u toplom. Proračuni kažu da sa dobrom izolacijom možete smanjiti troškove i do 40 odsto, a savet stručnjaka je da ovakve radove izvodite pre obimnih kiša i lošeg vremena, pa se ovaj sunčani oktobar čini kao idealan za to.